Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, trafik sigortasında zararın yüzde 46 azaldığını ancak hasar prim oranının yükseldiğini belirtti. Gülen, sektörde serbest tarifeye geçişin gündeme alınması gerektiğini vurguladı.

Sigorta sektörünün ilk çeyrek rakamları değerlendirildi

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yeni Yönetim Kurulu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2024 yılı ilk çeyrek verilerini paylaştı. TSB Başkanı Uğur Gülen, "Trafik sigortasını sektörün gündeminden çıkarmak istiyoruz" dedi.

Serbest tarife ile adil primlendirme hedefleniyor

Gülen, serbest tarife önerisinin trafik sigortasında daha adil ve sağlıklı bir primlendirme sağlayacağını belirtti. "Trafikteki 100 araçtan sadece 4'ü kaza yapıyor, serbest tarife ile bu farklılıklar göz önünde bulundurulabilir" dedi.

Prim üretiminde yüzde 92 artış

Sigorta sektöründe 2024'ün ilk çeyreğinde prim üretimi yüzde 92 oranında artarak 200,1 milyar TL'ye ulaştı. Teknik kârlılık ve öz kaynaklar da büyük artış gösterdi.

BES yeni rekorlara imza atıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon büyüklüğü 1 trilyon TL'yi aştı. BES getirileri son yıllarda enflasyonun çok üzerinde gerçekleşti. 2024'ün ilk dört ayında BES getirisi enflasyonun 10 puan, hisse fonlarının getirisi ise 40 puan üzerinde gerçekleşti.

Editör: Merve Öney