Yeni banknotların gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Daha önce 500 ve 1000 liralık banknot için çalışma olmadığını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bu kez teknik analizler ve çalışmalar yapıldığını belirtti. Karahan, “Bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Açıklamalar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Karahan, Türk lirasının değer kaybetmesiyle birlikte merakla beklenen 1000 TL’lik ve 500 TL’lik banknotların basımıyla ilgili, “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bir karar verildiğinde bu kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır” dedi.

KKM Kaynaklı Zarar ve Asgari Ücret Soruları

Karahan, Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile ilgili de açıklamalarda bulundu. KKM kaynaklı zararın 833 milyar lira olduğunu belirterek, "Son dönemde kur makul seviyede gittikçe reel değerlenme oldukça KMM’nin yükü olmuyor. Ancak geçen sene açılan bazı hesapların vadesi uzun olduğundan, bu yılın ilk 3-4 ayında ödemeler yapıldı. Bunlar geçen sene haziran ve öncesinde açılan hesaplardan kaynaklanıyor" dedi.

Asgari ücretle ilgili sorulara da yanıt veren Karahan, asgari ücrette karar verici taraf olmadıklarını, enflasyon hedeflemesi yaparken daha önce yapılan açıklamaları baz alarak tahminler yaptıklarını ifade etti.

Performans Tazminatı Açıklaması

Karahan, milletvekillerinin performans tazminatıyla ilgili sorularını da yanıtladı. Başkan, Başkan Yardımcıları ve diğer üst düzey yöneticilerin performans tazminatı almadığını belirterek, “Bu performans ödemesi, çalışanların bireysel performansını teşvik etme amacıyla kullanılan bir sistem. 1980’lerden beri uygulanıyor, yeni bir uygulama değil. Performansa göre, yüzdelik dilimlere göre ödemeler yapıldı. 1 ila 2 maaş arasında tazminat ödemesi yapıldı. Bu da uluslararası uygulamalarla tutarlı” dedi.

Editör: Halit Alptekin