Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 2,6 puan azalarak 102,8 seviyesinde gerçekleşti. Endeksin düşüşünde, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin olumsuz değerlendirmeler etkili oldu.

Reel Kesim Güven Endeksi Gerilemeye Devam Ediyor

TCMB'nin açıklamasına göre, mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, diğer faktörler azalış yönünde etkiledi. Bu faktörler arasında, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve ihracat sipariş miktarına ilişkin olumsuz değerlendirmeler öne çıkıyor.

Mevsimsellikten Arındırılmış Endeks de Geriledi

Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 1,9 puan azalarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti. Açıklamada, son üç aya yönelik üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenlerin oranının azaldığı belirtildi.

Gelecek Üç Ay İçin Beklentiler Zayıf

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde ise üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenlerin oranı azaldı. Ayrıca, sabit sermaye yatırım harcaması ve istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler de zayıfladı. Ortalama birim maliyetlerde gelecek üç ayda artış bekleyenlerin oranı ise artış gösterdi.

Editör: Halit Alptekin