İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlar sonucu Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da tutuklandığı soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve benzeri tüm malvarlığının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçirilmesi talep edildi.

İddianame Detayları

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Dilan Polat, Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde inceleniyor. İddianamede, 31 şirketin mal varlığının müsadere edilmesi ve kamuya geçirilmesi istendi.

Olayın Geçmişi

1 Kasım 2023'te başlayan operasyonlarda, Polat çiftinin de aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. Şirketlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital materyal ve defterler üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan raporda, aile bireylerine ait şirketler arasında sahte fatura kesilerek 200 milyon lira para girişinin olduğu belirlendi. Paranın transfer edilmesi sonrası, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Son Gelişmeler

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin, Ankara'da başka bir firmaya isim hakkı verdiğini ve bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını tespit etti.

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklandı ve 27 şirkete kayyum atandı. Haziran ayında yapılan tutukluluk incelemesinde, bazı şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, diğerleri tutuklu kalmaya devam etti.

İddianamenin Suçlamaları

Cumhuriyet savcılığının hazırladığı iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı ", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları istendi. Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Editör: Merve Öney