ABD'de açıklanan zayıf ekonomik verilere rağmen dolar, küresel para birimlerine karşı değerini korumaya çalışıyor. Japon yeni ise tarihi düşük seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

Çarşamba günü fazla güç kazanamayan yen, Perşembe günü dolar karşısında yüzde 0,2 düşüşle 161,21 seviyesine geriledi.

Yen Tarihi Düşük Seviyede

Londra merkezli haber ajansı Reuters, Japon yeninin 161,21 seviyesine gerilemesinin, bir önceki seanstaki 161,96 seviyesinden çok farklı olmadığını belirtti. Bu seviyenin Aralık 1986’dan bu yana görülen en düşük seviye olduğunu ve temel faktörlerin para birimi aleyhine olduğunu vurguladı.

USD/JPY paritesi 2024 yılının başından bu yana yüzde 14,36, aylık bazda ise yüzde 3,35 yükseldi. Haftalık bazda yüzde 0,3 artan parite, bugün itibarıyla yüzde 0,24 düşüşle 161,33 seviyesini test etti.

ABD Piyasaları ve Japonya Hükümetinin Olası Müdahalesi

ABD piyasalarının 4 Temmuz tatili nedeniyle kapalı olması, yatırımcıları Japonya hükümetinin olası döviz müdahalesine karşı hazırlıklı olmaya yöneltti. Tokyo’nun yen için yaptığı önceki iki alım turu, küresel işlem gününde veya tatil nedeniyle durgunlaşan işlemlerde likit olmayan noktalarda gerçekleşmişti.

Müdahale Engelleri ve Beklentiler

SBI Liquidity Market Piyasa Araştırmaları Departmanı Genel Müdürü Marito Ueda, müdahale için engelin bu aşamada daha yüksek olabileceğini belirtti. Ueda, “Maliye Bakanlığı, müdahalenin tetikleyicisinin seviye değil, aşırı hareketler olduğunu söylüyor. Müdahale etmek zor, çünkü mevcut hareketler bu kategoriye girmiyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Öney