İtalya'nın moda başkenti Milano'da savcılar, moda devlerine yönelik tedarik zinciri soruşturması başlattı. Bu karar, Fransız LVMH'ye yönelik "işçi istismarı" soruşturmasının ardından alındı.

Başta Fransa olmak üzere 81 ülkede faaliyet gösteren LVMH'ye yönelik başlatılan soruşturma, diğer moda markalarına da genişletildi.

Tedarik Zincirindeki İhlaller

Reuters'in haberine göre, LVMH'nin dört tedarikçisine yönelik bir soruşturma kapsamında, Milano'daki mahkeme, LVMH'ye ait Dior markalı çanta üreticisini yönetmesi için bir komiser atadı. Yapılan incelemeler ve elektrik kullanım verilerinin kontrol edilmesi sonucunda, işçilerin uzun saatler boyunca çalıştırıldığı, geceleri ve tatil günlerinde çalıştıkları tespit edildi. Bazı çalışanların çalıştıkları yerde uyudukları, bazılarının ise sözleşmesiz çalıştıkları iddia edildi.

Göçmen İşçiler ve Kaçak Çalışma

İddianameye göre, iki çalışan İtalya'ya yasadışı yollardan göç etmişti. Savcılar ve polisler, yaklaşık bir düzine markaya tedarik sağlayan diğer küçük üreticileri de soruşturuyor. Soruşturma kapsamına, maliyeti düşürmek için vergi kaçakçılığı, sosyal yardım, emeklilik katkı payları ödemelerinde yalan beyanda bulunduğu ve yasadışı işçi çalıştırdığı iddia edilen moda devlerinin tedarikçilerinin işe alım firmaları da dahil edildi.

Yükümlülükler ve Denetimler

Soruşturma, mağazalarda 2 bin 600 Euro'ya satılan Dior marka bir el çantasının dosyada adı geçen bir tedarikçi tarafından 53 Euro maliyetle üretildiğini ortaya çıkardı. Savcılar, markaların tedarikçiler üzerinde yeterli kontrolleri yapmakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Editör: Merve Öney