AB, Çin'de üretilen elektrikli otomobillerin ithalatında yüzde 38,1'e varan oranlarda ilave vergi uygulayacak.

Avrupa Birliği, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere geçici telafi edici vergiler getirdi. Bu vergiler, 5 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek ve en fazla dört ay sürecek.

Haksız Sübvansiyonlar

Avrupa Birliği Komisyonu, Çin'deki elektrikli otomobil üreticilerinin haksız sübvansiyonlardan yararlandığını tespit etti. Bu durumu engellemek amacıyla Çin hükümeti ile AB arasında görüşmeler sürüyor.

Vergi Oranları

BYD yüzde 17,4, Geely yüzde 19,9, SAIC yüzde 37,6 ve diğer işbirliği yapan üreticiler yüzde 20,8 oranında vergiye tabi olacak. İşbirliği yapmayan diğer şirketler ise yüzde 37,6 oranında vergi ödeyecek.

Pazar Payı ve Rekabet

Çin üreticilerinin Avrupa pazarındaki payı hızla artıyor. 2019'da yüzde 1'in altında olan pay, günümüzde yüzde 8'e ulaştı. Çin'den ithal edilen elektrikli araçlar, Avrupa'da üretilen modellerden yüzde 20 daha düşük fiyata satılıyor.

Avrupa Üreticilerinin Tepkisi

Fransız üreticiler, Çin yapımı modellerin iç pazarda hakimiyet kurmasından endişe ediyor. Alman üreticiler ise Çin ile ilişkilerin gerilmesinden ve bu pazardaki olası kayıplardan rahatsız.

Editör: Merve Öney