Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2024'e ilişkin fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, yıllık enflasyonun tüm gruplarda gerilediği belirtildi.

Enflasyon Tüm Gruplarda Geriledi

Rapora göre, hizmet grubunda yıllık enflasyon sınırlı bir düşüş gösterdi. Bununla birlikte, aylık fiyat artışı kira ve lokanta-otel alt gruplarında yavaşlarken, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinde artış kaydedildi.

Dayanıklı Mal ve Gıda Fiyatları

Dayanıklı mal fiyatlarında, döviz kurundaki ılımlı seyir ve iç talep gelişmeleri ile otomobildeki indirim kampanyalarının etkisiyle uzun bir aradan sonra düşüş yaşandı. Gıda grubunda ise aylık fiyat artışı bir önceki aya yakın seviyelerde gerçekleşti. İşlenmiş gıda alt grubunda ekmek ve tahıllar fiyat artışında öne çıktı.

İşlenmemiş Gıda ve Enerji Grubu

İşlenmemiş gıda alt grubunda taze meyve ve sebze fiyatları önemli ölçüde yükseldi. Kırmızı et fiyatları ise haziran ayında azaldı. Enerji grubunda, akaryakıttaki indirimlere karşın şebeke suyu fiyatları belirleyici oldu.

Üretici Fiyatları ve Genel Görünüm

Üretici fiyatlarındaki aylık artış zayıflamaya devam etti ve yıllık üretici enflasyonu önemli ölçüde geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle, B ve C göstergelerinin aylık artış oranları zayıfladı ve yıllık enflasyonları geriledi.

Editör: Merve Öney