Türkiye'de konaklama tesislerinin 1 gecelik oda fiyatı, Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 arttı. En yüksek artış ise yüzde 97 ile Mersin'de gerçekleşti.

TÜİK Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2024 yılı Haziran ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerine göre, lokanta ve otellerde fiyat artışı yüzde 90,67 oldu.

Neredekal.com'da listelenen 23 binden fazla konaklama tesisine ait veriler incelendiğinde, Türkiye genelinde konaklama tesislerinin 1 gecelik oda fiyatının geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 73 arttığı görüldü. En yüksek artış yüzde 97 ile Mersin'de yaşanırken, Mersin'i yüzde 90 artışla Balıkesir, yüzde 85 artışla da Çanakkale takip etti.

Tatilcilerin Tercihi: Antalya

Bayram tatilleri sonrası yaz tatili için aramalar hızla devam ediyor. Bayram tatillerinde favori olan Antalya, yaz tatili dönemi içinde popülerliğini koruyor. Bütçesine uygun tatil araması yapan tatilciler en çok Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Balıkesir’i tercih ediyor.

Konsept Tercihleri

Tatil severlerin konsept tercihleri de aramaları şekillendiriyor. Her şey dahil otel aramaları yüzde 60, apart otel aramaları yüzde 131, pansiyon aramaları yüzde 45 ve bungalov aramaları yüzde 196 oranında bir önceki aya göre arttı. Neredekal.com CEO’su Gökhan Sivrikaya, “Tatil severler bu sene dolu dolu bir tatil dönemi geçiriyor. Temmuz ve Ağustos dönemi için tatil planları yapılmaya devam ediyor.

Erken rezervasyon dönemini değerlendiremeyenler için otellerin sundukları son dakika fırsatları tatilcilerin dikkatini çekiyor. Herkes bütçesine göre hayalindeki tatili şekillendirmeye çalışıyor. Aramalarda hala Antalya popüler durumda. Antalya her bütçeye uygun tema’da konaklama alternatifi sunuyor. Tatil severler aramalarda tüm alternatifleri değerlendiriyor.” dedi.

Editör: Merve Öney