Petrol fiyatları, İsrail'in Gazze'nin Refah kentini bombalamasının ardından yükseldi ve Hamas'la ateşkes görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Brent ham vadeli işlemleri yüzde 0,28 artışla varil başına 83,56 dolara, ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri ise yüzde 0,31 artışla 78,72 dolara yükseldi.

Jeopolitik Gerilimler ve Piyasa Beklentileri

IG piyasa stratejisti Yip Jun Rong, "Petrol fiyatları, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerindeki bazı engellerle birlikte yükseldi. Piyasa katılımcıları, jeopolitik gerilimlerin etkisini hesaplamaya yöneldi" dedi. Piyasa katılımcıları ayrıca ABD ham petrol stoklarına ilişkin yeni verileri bekliyorlar.

ABD Ham Petrol Stokları ve Petrol Fiyatları

Reuters'in Pazartesi günü gerçekleştirdiği ön anket, ham petrol ve Amerikan ürünleri stoklarının geçen hafta düşüş göstermesini bekliyor. Analistlere göre, ham petrol stokları 3 Mayıs'ta sona eren haftada ortalama 1,2 milyon varil civarında düşebilir.

İsrail ve Gazze'deki Ateşkes Görüşmeleri

Dün, İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mısır ve Katar'dan Gazze'de ateşkes teklifini kabul etti. Ancak İsrail, koşulların kendi taleplerini karşılamadığını söyleyerek müzakerelere devam etmeyi planlarken Refah'ı hedef aldı. İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin güney ucunda bulunan Refah'ı havadan ve karadan bombaladı.

Orta Doğu'daki Jeopolitik Gelişmeler

Petrol fiyatları, yedi aydır devam eden savaşın sona ereceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadan destek gördü. Yatırımcılar, savaşın bölgesel olarak kızışmasının Orta Doğu'daki ham petrol arzında kesintiye yol açacağından endişe ediyor.

Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği

Suudi Arabistan'ın Ham Petrol Fiyatları

Suudi Arabistan'ın Haziran ayında Asya'ya, Kuzeybatı Avrupa'ya ve Akdeniz bölgesine satılan ham petrolün resmi satış fiyatlarını artırma hamlesi, fiyatları destekledi. Bu, yaz talebinin güçlü olacağına işaret etti. Doların güçlenmesi ise ham petrolü diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için daha pahalı hale getirdiği için petrol vadeli kontratlarındaki kazanımları sınırladı.

Editör: Halit Alptekin