Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin ekonomi politikalarında kararlı bir şekilde ilerleyeceğini ve popülizme meyil vermediklerini belirtti. Toplantının ana gündemi öğretmen atamaları, ekonomi ve kamuda tasarruf önlemleri olarak sıralandı.

Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız! Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim döneminde popülizme meyil etmeyerek, ekonomi politikamıza olan güvenimizi ortaya koyduk, bundan geriye dönüş olmayacaktır. Orta Vadeli Program başarılı şekilde çalışıyor," dedi. Ekonomik istikrarın sağlanmasında önemli bir düşüş gösteren Türkiye'nin risk primi, 700 baz puandan 290 baz puana geriledi.

Turizm ve Savunma Sanayii Başarıları

Turizm sektörünün önemine değinen Erdoğan, turizmi baltalayan eylemlere asla müsamaha göstermeyeceklerini ve nefret suçlarına karşı daha caydırıcı cezai önlemler alacaklarını vurguladı. Ayrıca, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın ikinci kez başarılı bir uçuş gerçekleştirdiğini ve bu başarının savunma sanayii için önemli olduğunu belirtti.

Öğretmen Atamaları ve Bölgesel Güvenlik Gelişmeleri

Öğretmen atamalarına değinen Cumhurbaşkanı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama süreciyle ilgili detayları yakında açıklayacağını duyurdu. Erdoğan, bölgesel güvenlik konularına da değindi. Irak'ın PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesini beklediklerini ifade etti ve bölgede barışın sağlanması için Hamas'ın ateşkesi kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aynı adımın İsrail tarafından da beklenmekte olduğunu belirtti.

1 Mayıs Gözlemleri ve Ekonomik Gelişmeler

Cumhurbaşkanı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün daha fazla iş cinayetlerine dikkat çeken bir gün olmasını umduğunu, ancak bazı olayların gölgede kaldığını belirtti.

Ekonomi politikalarından geri dönüş olmayacağını tekrar vurgulayarak, geçen yılki brüt rezervlerin 27 milyar dolar artarak 124,1 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Editör: Merve Öney