Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız! Erdoğan: Enflasyonla mücadelede kararlıyız!

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin açıklamalarına göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nden kaçarak Refah kentine sığınan yaklaşık 1.5 milyon Filistinli'nin bulunduğu bölgelere 50'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in bu saldırıları Hamas'ın kontrolündeki noktalara yönelttiğini belirtti. Bu saldırıların, İsrail ordusunun Refah'ın doğusunda kara harekatına hazırlandığı bir süreçte gerçekleştiğini açıkladı.

Ateşkes Müzakereleri

Ordu Sözcüsü ayrıca, Hamas'ın İsrail ile ateşkes önerilerine verdiği yanıtları ciddiyetle değerlendirdiklerini ifade etti. Müzakerelerin devam ettiği bu süreçte, İsrailli esirlerin de en kısa sürede serbest bırakılması için çalışmaların sürdüğü bilgisini paylaştı.

Zorunlu Tahliye ve İnsani Durum

İsrail ordusu, daha önce Refah'ın doğusunda bulunan bazı mahallelerin boşaltılmasını istemişti.

İsrail Ordu Radyosuna göre, tahliye edilmesi istenen bu bölgelerde yaklaşık 100 bin Filistinli yaşıyordu. Bu bölge, Gazze'ye yapılan insani yardımların ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin çeşitli ihtiyaçlar için yurtdışına seyahat ettiği Refah sınır kapısına yakın bir konumda bulunuyor.

Editör: Merve Öney