229 metre uzunluğundaki "ALEXIS" isimli yük gemisi, İstanbul Boğazı'nda karaya oturarak deniz trafiğini durdurdu. Ukrayna'dan Mısır'a seyir halindeyken makine arızası yaşanan gemi, Haydarpaşa Mendireği önlerinde karaya oturdu.

Bakan Bolat: Türkiye-Makedonya ticaret hedefi 1 milyar dolar Bakan Bolat: Türkiye-Makedonya ticaret hedefi 1 milyar dolar

Geminin Kurtarılması İçin Seferberlik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, gemiyi kurtarmak için hızlı bir şekilde harekete geçti. Kurtarma-6, Kurtarma-8, Kurtarma-18 römorkörleri ve KEGM-4, KEGM-6 hızlı tahlisiye botları olay yerine sevk edildi. Balık adamlar da kurtarma çalışmalarına katıldı.

Boğaz Trafiği Çift Yönlü Askıya Alındı

İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiği, ALEXIS'in karaya oturması sonucu çift yönlü ve geçici olarak askıya alındı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayın detaylarını paylaşarak vatandaşları uyardı.

İstanbul Boğazı'nda Kaza Alarmı

Boğaz'daki bu tür kazalar, İstanbul'un deniz trafiğinde meydana gelebilecek tehlikeleri bir kez daha gözler önüne seriyor. Gemilerin makine arızaları ve kötü hava koşulları gibi nedenlerle karaya oturması, kritik bir su yolu olan İstanbul Boğazı'ndaki trafik düzenini olumsuz etkiliyor.

Editör: Halit Alptekin