OPEC Genel Sekreteri Heysem el-Gays, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artmasını beklediklerini açıkladı. Gays, enerji sektöründeki ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Petrol Endüstrisinin Durumu

Gays, petrol endüstrisinin kötü gösterilmesine tepki gösterdi ve "Zararlı emisyonları azaltmalıyız ama petrol endüstrisi çoğu zaman haksız yere kötüleniyor," dedi. Ayrıca, OPEC dışı bazı üretici ülkelerle yapılan üretim anlaşmaları üzerine spekülasyonların gereksiz olduğunu belirtti.

Gays: "Temellere Odaklanmalıyız"

Gays, ekonomik büyüme, arz ve talep gibi temel konulara odaklanmanın önemini vurguladı. "Ne zaman bir duyuru yapsak kamuoyu mutlu olmuyor. Ancak temellere odaklanmak bizim için çok önemli," diye ekledi.

Tahminler ve Gerçekler

Gays, 2024'ün ilk çeyreğinde günlük petrol talebinin 2,3 milyon varil arttığını belirtti. "İlk çeyrekler genellikle talebin en düşük olduğu dönemlerdir," diyerek bu artışın önemine dikkat çekti. OPEC'in 2023 yılına ilişkin en başarılı petrol talebi tahminini yaptığını ve eleştirmenlerin kendi tahminlerini OPEC'e göre güncellemek zorunda kaldığını söyledi.

Editör: Merve Öney