Mayıs ayında Rus doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine sevkiyatı rekor kırarak 47,5 milyon metreküpe ulaştı. Bu, Türk Akımı boru hattının projede belirtilen günlük kapasitesinin yüzde 15-20 üzerine çıkmasını sağladı.

Rus Gazı Sevkiyatında Artış

Rus medyasının aktardığına göre, Türk Akımı’nın Avrupa ayağından geçen aylarda Rus gazının sevkiyatı önemli ölçüde arttı. Mart ayında 46,7 milyon metreküp, Nisan ayında ise 41,4 milyon metreküp olarak kaydedilen sevkiyat, Mayıs ayında 47,5 milyon metreküp ile zirve yaptı. Ayrıca, Rus doğal gazının Ukrayna üzerinden AB’ye sevkiyatı da günde 40 milyon metreküpü geçerek en üst sınıra yaklaştı.

AB'de Doğalgaz İthalatı ve Yasaklar

AB'de Rusya’dan sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatının yasaklanması ve Ukrayna üzerinden Rus gazının alımının 2025 başında sonlandırılması yönündeki görüşmeler sürüyor. Gas Infrastructure Europe (GIE) verilerine göre, AB’de yeraltı doğalgaz depoları en az olan ülkeler arasında Belçika, Hırvatistan, Polonya, Letonya, Bulgaristan, Fransa ve Danimarka bulunuyor. Bu ülkeler, Rusya’dan doğal gaz satın almayan ya da aracılar üzerinden tedarik eden ülkeler arasında yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin