Boru Hatları ile Taşımacılık AŞ (BOTAŞ) ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi (AGSC) arasında bu yıl sona erecek olan doğal gaz tedarik anlaşması, 2030 sonuna kadar uzatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alpaslan Bayraktar, Azerbaycan ziyareti ile ilgili gelişmeleri sosyal medya hesabından duyurdu.

Yeni İş Birliği Adımları

Bayraktar, "Bakü seyahatimizde, geçtiğimiz ay İstanbul’da Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Sayın Mikail Cabbarov ile imzaladığımız Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması’nın altyapısını oluşturacak yeni adımlar attık," dedi. 

Bakan Bayraktar, "BOTAŞ ve SOCAR arasında imzalanan dört anlaşma ile Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Nahçıvan’a taşınacak, Türkmenistan gazı ülkemize ulaştırılacak," ifadelerini kullandı. 

Doğalgaz Tedarik Anlaşmasının Uzatılması

Bu yıl sona erecek olan BOTAŞ ve AGSC arasındaki doğal gaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılması da imza altına alındı. Bayraktar, "Anlaşmaların iki kardeş ülkeye hayırlı olmasını temenni ediyorum," diyerek sürecin iki ülke için de olumlu sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Editör: Halit Alptekin