Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, yıl sonunda sona erecek üretim kesintisinin süresini bir yıl daha uzatma kararı aldı.

Çevrim içi toplantıda piyasa koşulları değerlendirildi
Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin enerji ve petrol bakanları, 37. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı'nda piyasa koşullarını değerlendirmek üzere çevrim içi bir araya geldi.

Yeni üretim hedefleri açıklandı
OPEC'ten yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam üretim miktarı gelecek yıl için günlük 39 milyon 725 bin varil olacak. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üretimini günlük 300 bin varil artıracak ve bu artış, gelecek yılın ocak-eylül döneminde kademeli olarak uygulanacak.

Üretim Kesintileri Detaylandırıldı

Üretim kesintileri 2025'e kadar sürecek
Grup, üretim kesintisini 31 Aralık 2025'e kadar sürdürecek. Bir sonraki OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı ise 1 Aralık'ta yapılacak. Bazı üye ülkeler tarafından uygulanan gönüllü üretim kesintilerine ilişkin bilgi verilmezken, bu kesintilerin ülkeler tarafından bireysel olarak duyurulması bekleniyor.

Mevcut kesintiler ve yeni kararlar
Grup şu anda günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi yapıyor. Bu miktar, küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7'sine denk geliyor. 2022 sonundan bu yana farklı zamanlarda açıklanan üretim kesintilerinin toplamından oluşuyor.

Geçmiş toplantı kararları
OPEC+ grubu, 5 Ekim 2022'deki toplantısında günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararı almıştı. 3 Nisan 2023'te bazı üye ülkelerin günlük toplam 1,66 milyon varillik gönüllü üretim kesintisine gideceği duyurulmuştu. Grup, 4 Haziran 2023'teki toplantısında günlük 3,66 milyon varil kesintiye 2024'ün sonuna kadar devam etmek üzere anlaşmıştı. Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Umman, Kazakistan, Irak, Rusya ve Cezayir ise Kasım 2023'te günlük toplam 2,2 milyon varillik kesintiye gitme kararı almıştı. Bu kesinti haziran sonuna kadar uzatılmıştı.

Editör: Merve Öney