Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), temiz enerji teknolojisi ve altyapısına yapılan küresel yatırımın bu yıl 2 trilyon dolara ulaşacağını açıkladı.

Fosil Yakıtlara Karşı Temiz Enerji

IEA'nın yıllık Dünya Enerji Yatırımı raporuna göre, 2024'te toplam enerji yatırımının ilk kez 3 trilyon doları aşması bekleniyor. Temiz enerjiye yapılan yatırımlar, fosil yakıtlara yapılan yatırımların iki katına ulaştı. Yaklaşık 2 trilyon dolar yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar, nükleer enerji ve diğer temiz teknolojilere harcanacak.

Yenilenebilir Enerji ve Elektrikli Araçlar

2023'te yenilenebilir enerji ve şebekelere yapılan yatırım, fosil yakıtlara yapılan harcamaları ilk kez geçti. IEA İcra Direktörü Fatih Birol, "Bugün fosil yakıtlara giden her dolara karşılık, neredeyse iki dolar temiz enerjiye yatırılıyor" dedi. Bu artışın güçlü ekonomi, maliyet düşüşleri ve enerji güvenliği ile desteklendiğini belirtti.

Küresel Yatırım Dağılımı

2024'te Çin'in temiz enerji yatırımlarında 675 milyar dolarla lider olması bekleniyor. Avrupa 370 milyar dolar ve ABD 315 milyar dolar yatırım yapacak. Güneş fotovoltaik (PV) teknolojisine yapılan yatırımların, güneş modülü fiyatlarındaki düşüşle birlikte 500 milyar dolara ulaşması planlanıyor.

Petrol ve Gaz Yatırımları

Küresel petrol ve gaz yatırımlarının 2024'te %7 artarak 570 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu artışın büyük kısmı Orta Doğu ve Asya'daki ulusal petrol şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. Ancak, gelişmekte olan ekonomilerde enerji yatırımlarında eksiklikler devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin