OPEC+ ülkelerinin, haziran sonuna kadar geçerli olan günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatmayı planladığı öngörülüyor.

OPEC+ Toplantısı 2 Haziran'da Yapılacak

Suudi Arabistan liderliğindeki 12 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, 2 Haziran'da video konferans yoluyla piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim politikalarını gözden geçirmek üzere bir araya gelecek.

Üretim Kesintileri ve Piyasa Etkileri

OPEC+ grubunun şu anki toplam günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi, küresel talebin yaklaşık %5,7’sine denk geliyor. Bu kesintiler, 2022 sonundan bu yana farklı zamanlarda açıklanan üretim kesintilerinin toplamından oluşuyor. Gönüllü olarak uygulanan günlük 2,2 milyon varillik kesinti ise haziran sonunda sona erecek, ancak diğer kesintiler yıl sonuna kadar devam edecek.

Arz ve Talep Dengesi

Petrol fiyatları, jeopolitik gerilimler ve arz endişeleriyle yıl boyunca artarken, son dönemde talep endişeleri nedeniyle düşüş gösterdi. Brent türü ham petrolün varil fiyatı 80 dolar seviyelerine kadar geriledi. OPEC+'ın bu toplantısında, ABD'deki güçlü arz ve Çin'deki zayıf talep gibi faktörlerin de dikkate alınacağı belirtiliyor.

Uzman Görüşleri

Londra merkezli ADM Investor Services International Baş Ekonomisti ve Küresel Stratejisti Marc Ostwald, OPEC+'ın günlük 2,2 milyon varillik resmi kesintiyi yıl sonuna kadar uzatmasını beklediklerini belirtti. Ostwald, özellikle Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü kesintileri ve diğer ülkelerin kesintileri gibi konuların tartışılacağını söyledi.

Editör: Halit Alptekin