Altınay Savunma Teknolojileri, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan aldığı onayın ardından Borsa İstanbul'da "ALTNY" koduyla Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak. Halka arzda, TSKB konsorsiyum lideri, Ziraat Yatırım ve Yatırım Finansman ise konsorsiyum eş liderleri olarak görev alacak. Şirketin hisse fiyatı 32,00 TL olarak belirlendi ve talep toplama tarihleri 8-9-10 Mayıs olarak açıklandı.

Altınay Savunma'dan kapasite artışı Altınay Savunma'dan kapasite artışı

Halka Arzın Detayları

Halka arzda toplam 58 milyon 823 bin 530 TL nominal değerdeki paylar satışa sunulacak. Halka arz sonrası şirketin sermayesi 235 milyon 294 bin 118 TL'ye ulaşacak. Yaklaşık 1,9 milyar TL büyüklüğündeki halka arzda, payların %69'u yurt içi bireysel yatırımcılara, %30'u yurt içi kurumsal yatırımcılara ve %1'i Altınay Grubu çalışanlarına tahsis edildi.

Altınay Savunma Teknolojileri'nin Hedefleri

Şirketin halka arz sürecini değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, "Mevcut yatırımlarımızı güçlendirecek ve gelecekteki projelerimize kaynak sağlayacağız. Yatırımcılarımızla birlikte ülkemizin savunma sanayisindeki başarı hikayelerine katkı sağlayarak milli savunma teknolojilerini güçlendirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Yatırımcıların Güveni Tam

Altınay Savunma Teknolojileri'ne 2022 yılında %20 pay ile ortak olan Letven Capital’in Genel Müdürü Kamil Kılıç, "Şirketin iş modeline ve teknik yeterliliğine güvenimiz tam. Halka arz sonrası Altınay Savunma Teknolojileri’nin milli savunma teknolojilerine katkısını artıracağından ve yatırımlarla büyüyeceğinden şüphemiz yok." açıklamasında bulundu.

Yatırımlar Milli Teknolojiye Katkı Sağlayacak

Altınay Savunma Teknolojileri, halka arz gelirleriyle yatırımlarını büyütmeyi hedefliyor. Gelirin yarısı yeni tesis ve üretim teknolojileri yatırımlarına, diğer yarısı ise AR-GE, ÜR-GE, global satış ve pazarlama ağı, işletme sermayesi, finansal borç ödemeleri, şirket satın alımı ve iş ortaklıklarına aktarılacak.

Yeni Tesisler ve Mükemmeliyet Merkezi

Şirketin Kocaeli Dilovası'nda tasarladığı yeni tesis, milli teknolojiye katkı sağlayacak. Hakan Altınay, "Halka arz gelirlerinin bir kısmı, 'Havacılık ve Uzay Mükemmeliyet Merkezi' tesis yatırımına aktarılacak." dedi.

İhracat Kalemi Güçlendirilecek

Altınay Savunma Teknolojileri, geliştirdiği yerli ve milli projelerle ihracat kalemini de güçlendirmeyi hedefliyor. Şirket, Orta Doğu, Uzak Doğu Asya, Güney Amerika ve Afrika’yı potansiyel pazarlar olarak görüyor. Yurtdışı yatırımların hem savunma teknolojileri alanında ülkenin gelişimine katkı sağlayacağı hem de ihracattaki potansiyeli artıracağı belirtiliyor.

Altınay Savunma Teknolojileri Hakkında

Altınay Savunma Teknolojileri, 2014 yılında kurulmuş olup, çeyrek asrı aşan mühendislik kabiliyetleriyle savunma teknolojilerine yönelik projeler ve ürünler geliştiriyor. Şirket, hareket kontrol sistemleri, insansız sistemler, deniz sistemleri, silah sistemleri, mühimmat imha ve kritik üretim sistemleri alanlarında faaliyet göstermektedir.

Ortaklıklar ve İştirakler

Şirketin DASAL Havacılık Teknolojileri ve TAAC Havacılık Teknolojileri isimli iştirakleri bulunuyor. DASAL, Altınay Savunma ve Aselsan ortaklığıyla faaliyet gösterirken, TAAC, TUSAŞ ortaklığıyla kurulmuştur ve yurt dışı pazara açılmıştır.

Editör: Halit Alptekin