Savunma sanayinin gözde şirketi Onur Yüksek Teknoloji, borsanın yıldızı olmaya aday! Savunma sanayinin gözde şirketi Onur Yüksek Teknoloji, borsanın yıldızı olmaya aday!

İstanbul merkezli Formül Plastik ve Metal Sanayi A.Ş., finans piyasalarına adım atmaya hazırlanıyor. Şirket, halka arz sürecini başlattığını ve 40 milyon adet hisseyi piyasaya süreceğini duyurdu.

1992 yılında kurulan ve Veliköy ile Çerkezköy'deki modern tesislerinde polipropilen (PP-R), polivinil klorür (PVC) ve polietilen (PE-RT) borular ile pirinç insört ve bağlantı parçaları üreten Formül, bu hareketle sermayesini artırarak büyüme planlarını hızlandırmayı hedefliyor. Halka arzın yüzde 30'luk kısmının sermaye artırımı yoluyla, yüzde 10'luk kısmının ise ortak satışı yoluyla gerçekleşeceği belirtildi. Ortak satışın Haydar Şahin tarafından yapılacağı açıklandı.

Halka arz, borsa dışında sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle yürütülecek. Hisse dağılımı bireysele eşit olarak yapılacak olup, tahsisat oranları henüz belirlenmemiş durumda. Şirket, halka arz sürecinde Integral Yatırım liderliğinde oluşturulacak bir konsorsiyum tarafından yönetilecek. Formül Plastik ve Metal Sanayi A.Ş'nin hisseleri Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak.

Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 70'i yeni yatırımlara, yüzde 30'u ise işletme sermayesine yönlendirilecek. Şirket ayrıca, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla brüt halka arz gelirinin yüzde 20'sini kapsayacak bir fiyat istikrar süreci belirledi. 

Formül Plastik ve Metal Sanayi A.Ş. ve ortakları, halka arzdan sonra bir yıl boyunca hisse satmayacaklarını taahhüt etti. Şirketin halka açıklık oranının yüzde 25 olacağı ifade edildi.

Taslak izahnamenin detaylarına göre, tahsisat grupları ve kesin oranlar henüz açıklanmamış olup, bu bilgiler yatırımcılara sonraki aşamalarda duyurulacak.

Editör: Halit Alptekin