Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan, Türkiye'nin haziran ayı enflasyonunu değerlendirdi ve dezenflasyonun beklenenden iyi başladığını belirtti. Yılsonu enflasyon hedefi için Goldman Sachs yüzde 36, Morgan Stanley yüzde 42,4 ve JP Morgan yüzde 42,5 tahmininde bulundu.

Morgan Stanley’den Çekirdek Enflasyon Vurgusu

Morgan Stanley, dezenflasyona iyi bir başlangıç yapıldığını ve çekirdek enflasyondaki düşüşün önemli olduğunu vurguladı. Aylık enflasyonun yüzde 1,6 ile son 13 ayın en düşük seviyesinde olduğunu belirtti. Yılsonu enflasyon tahmini ise yüzde 42,4 olarak açıklandı. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam edeceği öngörülüyor.

Hizmet Enflasyonu ve Riskler

Cnbc-e'nin haberine göre, yıllık enflasyonun yüzde 71,6 ile beklenenden fazla düştüğü ancak hizmet enflasyonu ve vergi artışlarının risk teşkil ettiği belirtildi. Morgan Stanley, son 3 ayda Dolar/TL kurunun yüzde 2 bandında değiştiğine dikkat çekti.

Goldman Sachs’tan TL/USD Paritesi Yorumu

Goldman Sachs, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak açıkladı. Raporda, enflasyonun beklenenden hızlı düştüğü ve TL/USD paritesindeki stabilitenin çekirdek enflasyonun düşük kalmasında etkili olduğu ifade edildi. Hizmet enflasyonunun yüksek olmasına rağmen önümüzdeki aylarda burada da düşüş bekleniyor.

Asgari Ücret ve Ekonomik Büyüme

Goldman Sachs, ekonomi yönetiminin asgari ücrette değişiklik yapmayacağını ve yılın ilk yarısında büyüme rakamlarının beklenenden daha iyi olduğunu belirtti. Ancak yılın ikinci yarısında talebin yavaşlamaya başladığı ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin