AK Partili belediyeler, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması için tasarruf tedbirlerini hayata geçirdi. İlk etapta makam araçları azaltılarak, ortak araç havuzları oluşturuldu ve üst düzey yönetime işe kendi imkanlarıyla gidip gelmeleri uyarısı yapıldı.

Ortak Araç Havuzları ve Akaryakıt Sınırlandırması

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, yerel yönetimlerdeki tasarruf tedbirleri kapsamında, makam araçları azaltılarak ortak araç havuzları oluşturuldu. Amirler mesai saatlerinde bu araç havuzundan faydalanırken, mesai saatleri dışında araçlar garaja çekiliyor. Ayrıca, araçlarda aylık akaryakıt limiti sınırlandırılarak, kamu kaynaklarının verimli kullanımı hedefleniyor.

Vardiyalı Çalışma ve Sıkı Mesai Kontrolü

Personel için fazla mesai yaptırılmaması amacıyla vardiyalı çalışma sistemi uygulanmaya başlandı. Mesai saatlerinde ise sıkı kontrol yapılarak kamu hizmetlerinde verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

Araç Bakımı Belediye Atölyelerinde

Belediyelere büyük yük olan araç bakım masraflarını en aza indirmek için, bakımlar belediyelerin fen işleri müdürlüklerine bağlı atölyelerde yapılacak. Bu kararla büyük bir mali külfetten kurtulmak amaçlanıyor.

Promosyon Ürünlerine Yasak ve Konser Kısıtlaması

Tasarruf tedbirleri kapsamında promosyon ürünleri adı altında misafirlere verilen ajanda, kalem, takvim, broşür, çanta, powerbank, USB bellek, saat, rozet, plaket, madalya gibi hediyelerin alımı yasaklandı. Ayrıca, konserlere de kısıtlama getirilerek, tasarruf tedbirlerinin tavizsiz bir şekilde uygulanacağı belirtildi.

Editör: Halit Alptekin