Yatırımcılar, Avrupa ve ABD'den gelen enflasyon raporlarını değerlendirirken, küresel faiz oranlarındaki değişen beklentilere odaklandı. Euro Bölgesi enflasyonunun Mayıs ayında %2,5 seviyesine çıkması bekleniyor.

Euro Bölgesi ve ECB'nin Faiz Politikası

Reuters'in anketine göre, Euro Bölgesi enflasyonu son birkaç aydır %2,4 seviyesinde sabit kaldı ancak Mayıs ayında %2,5 seviyesinde bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise %2,7 seviyesinde sabit kalması öngörülüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Haziran ayında faiz indirimi yapmayı planlıyor. Ancak yatırımcılar, gelecekteki faiz oranı değişiklikleri konusunda hassas.

Piyasa Tepkileri ve STOXX 600 Endeksi

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, Perşembe günü üç haftanın en düşük seviyesine dokunmasına rağmen ay içinde %2'lik kazanç elde etme yolunda ilerliyor. Vadeli işlemler Avrupa borsalarının cansız bir açılışa hazır olduğunu gösteriyor.

ABD GSYİH Verileri ve Fed'in Faiz Politikası

Perşembe günü ABD'nin GSYİH'sinde yapılan aşağı yönlü revizyon, Fed'in bu yıl faiz indirimi için alan sağladığına dair beklentileri artırdı. Ancak zayıf büyüme haberleri, ABD hisse senetleri, dolar ve Hazine getirilerinin düşmesine neden oldu. Piyasalar, Fed'in bu yıl 35 baz puanlık faiz indirimi yapmasını ve Eylül ayında %50 faiz indirimi ihtimalini fiyatlıyor.

Dolar ve Diğer Para Birimleri

Dolar, euro, sterlin, Avustralya doları, Yeni Zelanda doları ve yen karşısında bu yıl ilk kez aylık kayıp yaşaması bekleniyor. Asya saatlerinde hisse senetleri genel olarak değer kazanırken, dolar toparlandı.

Çin ve Asya Piyasaları

Çin hisseleri, Mayıs ayında imalat faaliyetlerinin beklenmedik bir şekilde düşmesine rağmen yükseldi. Resmi fabrika anketi, ekonomide yavaşlamaya işaret etti.

Donald Trump'ın Mahkumiyeti ve Piyasa Tepkisi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü bir porno yıldızına yapılan ödemeyi gizlemek amacıyla belgelerde sahtecilik yapmaktan suçlu bulundu. Trump Media & Technology Group'un hisseleri kararın ardından %6,5 düştü.

Editör: Halit Alptekin