Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Ethereum için borsa yatırım fonlarına (ETF) izin vermesi, Ethereum fiyatında önemli bir yükselişe yol açtı. Son yedi günde Ethereum fiyatı %26 artış gösterirken, son bir ayda fiyat %32 oranında yükseldi.

SEC'in Sürpriz Adımı

SEC'in Ethereum ETF'lerine yönelik sürpriz onayı, kripto para piyasalarında büyük bir hareketlilik yarattı. Bu gelişme, yatırımcılar arasında Ethereum'un daha da yükseleceğine dair beklentileri artırdı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, pazar gününe kadarki yedi gün içinde Ethereum fiyatı %26'lık bir sıçrama gösterdi.

Spekülatif Yatırımlar ve Piyasa Tepkisi

Uzmanlara göre spekülatörler, 59 milyar dolarlık varlık toplayan ABD spot-Bitcoin ETF'lerinin rekor kıran ocak ayı çıkışından cesaret alarak Ethereum'a yönelmiş olabilir. Ancak, Ethereum'un Bitcoin kadar tanınmaması, yatırımcıların bu yeni varlık sınıfına maruz kalma iştahını etkileyebilir.

Uzman değerlendirmesine göre BlackRock Inc. ve Fidelity Investments gibi büyük ihraççıların bu yeni ürünleri piyasaya sürebilmeleri için daha fazla SEC onayına ihtiyaçları var. Bu onaylar geldikçe, Ethereum fiyatının daha da artması bekleniyor.

Ethereum Fiyatındaki Güncel Durum

Ethereum, son 24 saatte %5'in üzerinde artış göstererek 3951,74 dolara kadar yükseldi. Şu sıralarda, düne göre %4,72 artışla 3910,40 dolardan işlem görüyor. Pepperstone Group Araştırma Müdürü Chris Weston, "Ether'deki risk yukarı yönlü olmaya devam ediyor ve geri çekilmeler bir satın alma fırsatı," diyerek yatırımcıları uyardı.

Editör: Halit Alptekin