ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), Ether için borsa yatırım fonlarına (ETF) izin vermeye yönelik sürpriz adımı, yatırımcılar arasında Ether'in geleceği konusunda büyük bir iyimserlik yarattı.

BloombergHT'ye göre, bu gelişme Ether fiyatlarında ciddi bir artışı tetikledi.

Ether'de Yükseliş

Geçen hafta boyunca, Ether'in değeri yüzde 26 oranında artarak kripto piyasasında dikkat çekici bir yükselişe imza attı. Bu artış, 2021 kripto boğa piyasasından bu yana görülen en büyük haftalık artış olarak kaydedildi. Yatırımcıların, Ocak ayında spot Bitcoin ETF'lerinin 59 milyar dolarlık rekor yükselişini takip ettiği belirtiliyor. Ancak, Ether'in Bitcoin kadar tanınmaması nedeniyle yatırım iştahının sınırlı olması bekleniyor.

Staking ve Fonlara İlgi

Spot Ether ETF'lerinin, Ether blokzinciri için 'staking' işlemi gerçekleştiremeyecek olması, fonlara olan ilgiyi azaltabilir. Staking, belirli bir süre kripto varlıkları elde tutarak ödül kazanmayı sağlar ve bu özellik olmadan Ether ETF'lerine olan talep düşebilir.

Uzman Görüşleri

Pepperstone Group Araştırma Müdürü Chris Weston, yazdığı bir notta, "Ether’deki risk yukarı yönlü olmaya devam ediyor ve geri çekilmeler bir satın alma fırsatı yaratıyor" dedi. BlackRock Inc. ve Fidelity gibi büyük ihraççıların, Ether ETF’lerini piyasaya sürebilmesi için hâlâ SEC onayına ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Gelecekteki Beklentiler

Kripto platformu Deribit’ten alınan rakamlara göre, bazı traderlar Ether'in 5 bin dolara veya daha da yükseğe tırmanmasını bekliyor. Mevcut spot Ether rekoru, Kasım 2021'den itibaren 4 bin 866 dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Editör: Merve Öney