Kripto para yatırımcılarının uzun süredir beklediği bir gelişme bu hafta gerçekleşti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum spot ETF başvurularını onayladı. Bu durum sonrası yatırımcılar, Ethereum fiyatında bir düşüş yaşanabileceği konusunda endişeliydi.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklılık

Kripto yatırımcısı Matthew Hyland, "BTC ETF’ye kıyasla ETH ETF’den sonra satış olasılığının daha az olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. Hyland, Ethereum’dan farklı olarak Bitcoin’in, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına kadar geçen dönemde bir fiyat düşüşü yaşamadığını belirtti.

Hyland, Bitcoin ETF onayı sonrası satış baskısının Grayscale ETF’nin listelenmesi ile başladığını ekledi. Farside verilerine göre, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), 17,6 milyar dolarlık varlık kaybetti.

Ethereum'un Fiyat Performansı

Ethereum, SEC’in ETF onaylarına yönelik tutumunu değiştirebileceğini öne süren raporlara kadar 20 Mayıs itibarıyla iki ay içinde yüzde 15 oranında düşüş yaşadı. Ancak onayın geleceği haberleri sonrasında yüzde 30’a yakın bir yükseliş yaşadı. ETH yazım itibarıyla 3.700 doların üzerinde işlem görüyor.

Grayscale’in ETHE Planları

Bununla birlikte, Grayscale’in Grayscale Ethereum Trust’ı (ETHE) bir ETF’ye dönüştürme planlarına ilişkin potansiyel olarak satış baskısı ve fiyat etkisi ile sonuçlanacak endişeler mevcut. Hyland, bunun önemli bir benzerlik olduğunu ve Grayscale’in ETF ürününün listelenmesi sonrası satış baskısı olabileceğini belirtti.

Editör: Merve Öney