Merkez Bankası anketine göre, bankalar tarafından işletmelere uygulanan kredi standartlarında sıkılaşmanın yılın üçüncü çeyreğinde de devam edeceği öngörülüyor. Ancak konut ve bireysel kredilerde sıkılaşmanın sona ermesi bekleniyor.

İşletme Kredilerinde Sıkılaşma Sürecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan 2024 yılı ikinci çeyrek Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları, işletmelere verilen kredilerdeki sıkılaşmanın devam edeceğini gösterdi. Anket sonuçlarına göre, üçüncü çeyrekte de işletme kredilerinde sıkılaşma sürecek, ancak bireysel kredi türlerinde bu sıkılaşma sona erecek.

Kredi Talebinde Değişiklikler

Ankete göre, 2024 yılının ikinci çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya devam ettiği gözlendi. Yabancı para cinsinden krediler hariç tüm kredilerde talep azaldı. Yabancı kredi talebi artarken, sermaye yeterliliği ve teminatlara ilişkin riskler sıkılaşmanın ana nedenleri oldu.

Kredi Alışkanlıklarında Değişim

İşletmelere verilen kredi talepleri, 2024 yılının ikinci çeyreğinde azalış gösterdi. Alternatif finansman seçenekleri ve satıcıların peşin alımlarda sunduğu kolaylıklar, kredi talebini etkileyen en önemli faktörler oldu. Üçüncü çeyrek için beklentiler, talep azalmasının yerini zayıf bir artışa bırakacağı yönünde.

Taşıt Kredilerinde Artış

2024 yılının ikinci çeyreğinde konut ve bireysel kredi talebindeki azalış zayıflarken, taşıt kredi talebi güçlü bir artış gösterdi. Üçüncü çeyrek beklentileri, konut ve bireysel kredi taleplerinde artış olacağı, taşıt kredi talebinde ise azalış görüleceği yönünde.

Borçlanma Maliyeti ve Enflasyon Beklentileri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borçlanma faiz oranlarının ve ülke risk priminin (CDS) gerilemeye devam ettiğini belirtti. Şimşek, "Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek" dedi. ABD'li yatırım bankaları J.P. Morgan ve Morgan Stanley, Türkiye'deki enflasyon tahminlerini aşağıya çekti. J.P. Morgan, 2024 sonu için enflasyon tahminini yüzde 42,5 olarak belirlerken, Morgan Stanley ise yüzde 42,4'e düşürdü.

Editör: Halit Alptekin