Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), haziran ayı Küresel Gıda Fiyat Endeksi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre, tahıl fiyatlarındaki düşüşe rağmen bitkisel yağlar, şeker ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarıyla küresel gıda fiyatları sabit kaldı.

Haziran Endeksi 120,6 Puan Değerinde Kaldı

FAO'nun paylaştığı bilgilere göre haziran endeksi, bir önceki aya göre değişmeyerek 120,6 puan değerinde sabit kaldı. Küresel gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 2,1 düşerken, Mart 2022’de zirveye ulaştığı seviyeden yüzde 24,8 düşük seviyede kaldı.

Tahıl Fiyat Endeksi Düştü

Tahıl Fiyat Endeksi, ana ihracatçı ülkelerdeki iyi hasat beklentileriyle haziranda yüzde 3 oranında azaldı. Bu düşüş, bitkisel yağlar, şeker ve süt ürünleri fiyatlarındaki artışlarla dengelendi.

Bitkisel Yağ ve Şeker Fiyatları Arttı

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, palmiye yağına yönelik artan küresel talep ve Amerika kıtasında soya ve ayçiçek yağlarına olan güçlü taleple haziranda yüzde 3,1 arttı. Şeker Fiyat Endeksi ise olumsuz hava koşullarının Brezilya ve Hindistan'daki üretime olası etkilerine ilişkin endişeler nedeniyle yüzde 1,9 yükseldi.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Yükseldi

Aynı dönemde FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, güçlü perakende satışlar, Batı Avrupa'da mevsimsel düşen süt teslimatları ve Okyanusya bölgesindeki düşük stoklar nedeniyle yüzde 1,2 artış gösterdi. Tereyağı fiyatları da bu etkiler nedeniyle son 24 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Et Fiyat Endeksi Sabit Kaldı

Et Fiyat Endeksi, domuz, büyükbaş ve küçükbaş hayvan etlerinin uluslararası fiyatlarındaki hafif artışların, kümes hayvanları etlerinin fiyatlarındaki hafif düşüşle dengelenmesi sonucunda haziranda değişim göstermedi.

Editör: Merve Öney