GCM Yatırım, Brent petrol ve ham petrol fiyatlarındaki olası senaryoları değerlendirdi ve kritik seviyeleri yatırımcılarla paylaştı.

Rapora göre, petrol fiyatları jeopolitik gelişmeler, ABD'den gelen kritik veriler ve Orta Doğu'daki önemli petrol ülkelerinin kararlarıyla yükseliş trendini sürdürüyor.

Brent Petrol Fiyatları

GCM Yatırım analistleri, Haziran ayından bu yana 80 doların üzerinde tutunmayı başaran petrol fiyatlarının 4 Temmuz'daki yükselişin ardından sınırlı kar satışına maruz kalsa da yukarı yönlü görünümünü koruduğunu belirtti.

12 Mart'ta 92,4 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan Brent petrol fiyatlarının, 86 – 86,5 dolar desteği üzerinde kaldığı sürece yükselişini sürdürebileceği ifade edildi.

Negatif Senaryolar

Negatif senaryoda ise petrol fiyatlarının düşüş isteğinin devam etmesi için 86 dolar altındaki seyrin ve saatlik kapanışların görülmesi gerektiği vurgulandı. Bu durumda 85,50 ve 85 dolar seviyelerinin gündeme geleceği bildirildi.

Ham Petrol Fiyatları

Raporda, ham petrol fiyatlarının yükselişinin devamı için 82,50 ve 83 dolar seviyelerinde kalıcılığa dikkat çekildi. Yükselişlerde 84,5 – 85 dolara ulaşabilecek ham petrol fiyatlarının, negatif senaryoda 82,50 dolar altındaki kapanışlarla 82 ve 81,5 dolara inebileceği belirtildi.

Citi'nin Açıklamaları

Yatırım bankası Citi, 4 Temmuz'da yaptığı açıklamada Brent petrol fiyatlarının 2025 yılına kadar 60-70 dolar aralığına inebileceğini öngördü.

Editör: Merve Öney