ABD’nin Haziran ayına ait tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre, Haziran’da tarım dışı istihdam 206 bin olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı.

Analistler, bu verinin 191 bin olmasını bekliyordu.

İşsizlik Oranı Yükseldi

Mayıs ayındaki 272 bin istihdam verisi bu ay 218 bin olarak revize edildi. Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 4,1 olarak gerçekleşti ve yüzde 4,0 olan beklentiyi geçti. Bu oran, Ekim 2021’den beri en yüksek seviyede. İş gücü katılım oranı ise 0,1 puan artarak yüzde 62,6’ya yükseldi.

Ücretlerdeki Artış

Ücretler cephesinde, ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 3,9 arttı. Her iki veri de beklentilerle uyumlu gerçekleşti. Bu rakamlar, Federal Rezerv’in faiz politikası açısından önem taşıyor.

İş Gücü Piyasası Soğuyor

Bu haftanın başlarında açıklanan verilere göre iş gücü piyasasında soğuma işaretleri görülüyor. ADP, özel sektör istihdamında Haziran ayında 150 bin artış olduğunu ve bunun Mayıs ayındaki 157 binden az olduğunu bildirdi.

FED'in Faiz Politikası

FED, ay sonlarında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte, ekonominin soğuyup soğumadığını ve faiz oranlarının düşmeye hazır olup olmadığını belirlemek için istihdam rakamlarına bakıyor. Geçen ayki toplantıda faiz oranları yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakıldı.

Gelecekteki Faiz Değişiklikleri

CME FedWatch Tool verilerine göre, Eylül ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığı yüzde 69 olarak görüntüleniyor. Bu ayın sonunda yapılacak toplantıda ise faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmiyor

Editör: Merve Öney