AK Parti, tasarruf tedbirleriyle ilgili yeni bir kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. Bu teklif, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla "kamuda çifte maaşa sınır" başta olmak üzere birçok alanda ciddi önlemler içeriyor.

Kamu Tasarruf Tedbirleri Meclis Gündeminde

AK Parti milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan 32 maddelik Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifle kamu kaynaklarının aktif ve verimli kullanılması için yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Birden Fazla Maaşa Sınır Getiriliyor

Kanun teklifine göre, özel veya kamu ayrımı olmaksızın, her statüdeki kurum ve kuruluşların yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyelikleri ve benzeri organlarda görev alanlara, bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilecek. Huzur hakkı, ücret, ikramiye gibi ödemelerin toplam net tutarı, 108 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarı geçemeyecek.

Üst Sınır 92 Bin Lira

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, birden fazla maaş almaya üst sınır getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, "Özel şirket statüsünde olup devlet payını temsilen görev yapılan birçok kurum ve kuruluş var. Buradaki genel kurul tarafından belirlenen rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlediği ortak hesaba gelecek ve hazineye gelir sağlanacak. Şu anki durumda üst sınır 92 bin lira. Bunun üzerinde verilen huzur hakkı ve görev tazminatı gibi bedeller hazineye gelir olarak kaydedilecek" dedi.

Editör: Halit Alptekin