1 Temmuz itibarıyla kira artışında yüzde 25 sınırının sona ermesiyle birlikte, ev sahibi ve kiracılar eski usule göre zam oranını belirleyecekler. Temmuz ayında kira artış oranı yüzde 65 civarında açıklandı. Peki, ev sahibi yüzde 65’in üzerinde zam yapabilir mi? İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama kira fiyatları ne kadar?

Yeni Dönem ve Zam Oranları

Kira artışında yeni dönem, 2 Temmuz itibarıyla başladı. Konutlarda kira artışı sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihinde sona erdi ve artık TÜFE’nin 12 aylık ortalaması esas alınacak. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, yüzde 25 sınırının kaldırılmasının ev sahiplerine sınırsız bir kira artışı yapma imkanı tanımadığını belirtti. Kira bedelini yeniden belirleme hakkı da vermediğini ve ara zam yapılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Eski Kiracılar ile Yeni Kiracılar Arasındaki Fark

Geçmiş 2 yıllık süreçte yüzde 25 sınırlaması nedeniyle bazı kiracıların oturdukları dairelerin kirası epey düşük kaldı. Bu nedenle, eski kiracı ile yeni kiracı arasındaki kira farkı ciddi şekilde açıldı. Özelmacıklı, bu durumun birçok davaya dönüştüğünü veya arabulucu üzerinden anlaşma yoluna gidildiğini belirtti. Türkiye’de 200 bini geçen dava sayısı olduğunu söyledi.

Kira Artışlarında Pazarlık ve Uyum

Kiracılar ve ev sahipleri kendi aralarında anlaşma yoluna giderek yüzde 25’in üzerinde kira artışları yapabiliyorlar. Eski kira bedelleri piyasa rayicine göre düşük kalanlar, yüzde 100, hatta yüzde 150 oranında artış yaparak mal sahibi ile uzlaşma yoluna gidebiliyor. Bu durum, her iki taraf için bazı sorunları beraberinde getiriyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Kira Fiyatları

İstanbul’da kira fiyatları, kentsel dönüşüm ve iç talep artışı nedeniyle yüzde 50 seviyelerinde arttı. Ortalama kira fiyatları metrekarede 170-180 TL’den 210-220 TL aralığına çıktı. Ankara’da kira artışı yüzde 70 seviyelerinde, Haziran ayında ortalama metrekare fiyatı 170 TL’ye ulaştı. İzmir’de ise kira artışı yıllık yüzde 60 seviyelerinde kaldı ve metrekarede kira fiyatı 200 TL civarında.

Editör: Halit Alptekin