Konut kiralarında yıllık zam oranı yeniden TÜFE 12 aylık ortalamasına göre hesaplanmaya başlandı. Bu düzenlemeye göre, ortalama 20 bin liralık kira için 13 bin lira zam yapılacak. Bu oran üzerinde her türlü zam talebi ise geçersiz olacak. İşte yeni dönemde kira zammıyla ilgili merak edilen tüm detaylar.

Yeni Zam Oranı ve Etkileri

Önceki gün açıklanan enflasyon verilerine göre, yıllık konut kira zam oranı tavanı yüzde 65.07 olarak belirlendi. 2 Temmuz itibarıyla yıllık zam dönemi gelen konut kiracıları bu oranda zam yapacak. Ev sahipleri ise bu oran üzerinde zam talep edemeyecek.

20 Bin TL Kira 33 Bin TL'ye Çıkacak

Endeksa verilerine göre İstanbul’da ortalama kira 20 bin lira seviyesini aştı. Mevcut kira bedeli 20 bin lira olan bir tüketici, yüzde 65 zam yapıldığında 13 bin lira fark ödeyerek kirasını 33 bin liraya çıkaracak.

Yüzde 25 Zam Sınırı Aşıldı

Kira zam sınırlaması nedeniyle ev sahipleri ve bazı emlakçılar yüzde 25 sınırına takılmamak için 2 Temmuz’u bekledi. Emlakçılar, bu tarihten itibaren kiralık konut sayısında artış olacağını belirtiyor. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, piyasada zamların uygulama üzerinde yapıldığını ve bu yeni düzenlemenin piyasayı dengeleyeceğini ifade etti.

Kiralık Konut Stokunda Azalma

Kiralık stoku son altı ayda Türkiye genelinde azaldı. 2023 başından bu yana kiralık konut sayısında yüzde 11 azalma var. Altın Emlak Global Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 12 aylık TÜFE ortalamasının zam oranları için üst sınır olduğunu belirterek, kira artışlarının yatırım amaçlı konut alımını azalttığını söyledi.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. TÜFE 12 aylık ortalamasının üstünde zam talep edilebilir mi?
  • Hayır, TÜFE ortalaması üzerinde yazılan her türlü oran geçersizdir.
 2. Daha önce yüzde 25 zam yapılmış ise ev sahibi yeniden zam isteyebilir mi?
  • Ev sahibi, yeni zam dönemi için bir sonraki yılın zam dönemini beklemek zorunda.
 3. Yüzde 65.07 altında daha düşük sabit bir zam belirlenebilir mi?
  • Evet, TÜFE ortalaması altında sabit bir zam uygulanabilir.
 4. Dava süreci devam eden kiracılar ne yapacak?
  • Dava sürecinde olan kiracılar da yenileme döneminde yasal oranı uygulamak zorunda.
 5. İş yerleri için uygulama nasıl olacak?
  • İş yerleri için bir zam sınırı uygulanmadı, mevcut TÜFE ortalama sistemi devam ediyor.
Editör: Halit Alptekin