Kiralarda fahiş artışlar nedeniyle 11 Haziran 2022’de uygulanmaya başlanan ‘yüzde 25 zam sınırı’ uygulaması bugün sona erdi. Yeni dönemde kira artışları nasıl belirlenecek? Kiralarda fahiş artışlar bekleniyor mu? İşte detaylar...

TÜFE 12 Ay Ortalaması Uygulaması Yeniden Başlıyor

2 Temmuz itibarıyla ev sahipleri, sınırlama öncesinde olduğu gibi ‘TÜFE 12 ay ortalamasına’ göre artış yapabilecek. Yarın açıklanacak enflasyon rakamlarıyla yeni zam oranı da netleşecek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı TÜFE 12 ay ortalaması yüzde 62.51 olmuştu.

Sözleşme Yenileme Dönemi Beklenecek

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, zam sınırının sona ermesi tüm ev sahiplerinin hemen zam yapacağı anlamına gelmiyor. Kiraya zam yılda bir kez ve sözleşme yenileme döneminde yapılacak. Örneğin, kira sözleşme yenileme dönemi ocak ayı olan bir kiracı için artış temmuzda değil, ocakta yapılacak.

Tavan Artış Oranı Uygulanacak

Açıklanan oran tavan artış anlamına geliyor. Ev sahipleri isterlerse bu oranın altında bir zam yapabilir, ancak üzerine çıkamazlar.

Hukuki Yollara Başvurulabilecek

Ev sahipleri, yasal oranı yetersiz buluyorsa hukuki yollara başvurabilirler. 5 yılı dolduran kiracılar için kira tespit davası, daha yeni kiracılar içinse ‘öngörülemeyen bir gerekçe’ varsa kira uyarlama davası açılabilir. Ancak her iki dava için de önce arabulucuya gitmek yasal bir zorunluluk.

Kira Artışları Bekleniyor

Zam sınırının sona erdiği dönem, öğrencilerin ev aradığı, taşınma ve evlenmelerin arttığı bir döneme denk geliyor. Bu nedenle talep artışına bağlı olarak kira fiyatlarında yükselme bekleniyor.

Uzmanlardan Arz Uyarısı

Uzmanlar, zam sınırının kira sorununu çözmediğini, aksine ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını artırdığını belirtiyor. Ev sahipliği oranı düşerken kiracı sayısının arttığını, buna karşın kiraya vermek için ev alan yatırımcıların azaldığını ifade eden uzmanlar, azalan arz ile kira rakamlarının daha da yükseleceğini öngörüyor.

Editör: Halit Alptekin