8 Haziran 2022'de getirilen konut kiralarına yüzde 25 zam sınırı bugün itibarıyla sona erdi. Bundan böyle konut kiralarına yapılacak zamlar, tüketici fiyat endeksine (TÜFE) göre belirlenecek. Peki, yeni dönemde kiracıları ve ev sahiplerini neler bekliyor? Temmuz kira zammı ne olacak? Detaylar belli oldu.

Temmuz Kira Zam Oranı

Temmuz ayının kira artış oranı, Haziran enflasyon rakamları ile netleşecek. Haziran ayı enflasyon verisi 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak. Beklentilere göre, Temmuz ayı kira zam oranının yüzde 65 seviyelerinde olabileceği öngörülüyor.

Haziran Ayı Kira Zam Tavanı

Haziran ayında kira zam tavanı, Mayıs enflasyonu ile netleşmişti. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 olarak açıklandı. Buna göre, iş yeri sahipleri kiralarına yüzde 62,51 oranında zam yapabildi. Ancak yüzde 25 zam sınırı halen uygulandığı için bu oran konut kiralarında geçerli olmadı.

Elden Ödeme Dönemi Sona Eriyor

Yeni vergi paketi kapsamında kiralarda önemli bir düzenleme daha yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışılıkla mücadele çalışmaları çerçevesinde, mesken kiralarının elden ödenmesi önlenecek. Kiracıların ödemelerini banka üzerinden yapması ve belgelenmesi zorunlu olacak. Aksi takdirde özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ancak kiracı, elden ödeme durumunu idareye bildirirse ceza kesilmeyecek.

23.450 TL Sınırına Dikkat

Uzmanlar, kiracıları elden ödeme yapmamaları konusunda uyarıyor. Elden ödeme yapanların suçlu sayılabileceğini ve usulsüzlük cezası alabileceğini belirten uzmanlar, kira bedelinin PTT aracılığıyla gönderilmesi veya Maliye'ye bildirilmesi gerektiğini vurguluyor. Kira bedelinin ödendiğinin ispat yükümlülüğü kiracıya ait. Ayrıca, senetle ispat zorunluluğu sınırı 23.450 TL olarak belirlendi. Kiracılar, banka üzerinden ödeme yaparak ve bu ödemeyi belgelendirerek olası dava durumlarında kira borcunu ödemediği iddialarını engelleyebilir.

Editör: Halit Alptekin