Türkiye genelinde Haziran 2022'den bu yana uygulanan yüzde 25 kira artış sınırı, 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. Kiracılar ise yeni dönemle birlikte artan kira oranları nedeniyle endişeli. Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre belirlenen yeni kira artışı oranı yüzde 65,07 oldu.

Kiralar Düşüşte Ama Uygun Ev Bulmak Zor

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, geçtiğimiz yıla göre kiraların yüzde 5-10 arasında düştüğünü belirtti. Ancak bu düşüşe rağmen uygun fiyatlı ev bulmanın zor olduğunu ifade etti. Taylan, "Vatandaşlar oturduğu semti değiştirmek istemiyor ama uyguna da ev bulamıyor" dedi.

Depremler ve Savaş Etkisi

Ukrayna savaşı ve 6 Şubat depremleri nedeniyle Antalya, Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde ev bulunamadığını hatırlatan Taylan, bu illerden gelen kişilerin büyük çoğunluğunun kendi illerine döndüğünü belirtti. Arz-talep dengesinde sorun olmadığını fakat fiyatların yüksek olduğunu vurguladı. Taylan, devlet eliyle satılık veya kiralık konutların piyasaya arz edilmesi gerektiğini söyledi.

Kiracılar Ev Arayışında

Emlakçı Şaban Özdemir, uygulamanın sona ermesiyle birlikte ev değişimlerinin artacağını belirtti. Haber Global’e konuşan Özdemir, "Kiracıların birçoğu tedirgin. Zamları karşılayamayacak kiracılar ev arayışına başladı. Daha kira artışı yapılmadan ev soranlar oldu" ifadelerini kullandı.

Editör: Halit Alptekin