Çin'in Guangdong eyaletinde meydana gelen şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 47'ye yükseldi. Ulusal basında yer alan haberlere göre, Meycou ilinde Songyüen Nehri'nin taşması sonucu Pingyüen ilçesinde 38 kişi yaşamını yitirdi.

Songyüen Nehri'nin Taşması

Meycou'daki sel felaketinde daha önce Meyşian ilçesinde 4, Ciaoling ilçesinde 5 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Bu son gelişmelerle birlikte toplam can kaybı 47'ye ulaştı. Şiddetli yağışlar ve seller, bölgede büyük maddi hasara yol açtı. Songyüen Nehri boyunca yüzlerce köprü yıkılırken, 365 kilometre yol hasar gördü ve geniş tarım alanları su altında kaldı.

Güney Çin'de Yaygın Sel Felaketi

Guangdong eyaletinin yanı sıra, geçen hafta Fucien, Guicou eyaletleri ve Guangşi Cuang Özerk Bölgesi de yoğun yağışların neden olduğu sellerle mücadele etti. Bu bölgelerde de büyük hasar ve can kayıpları yaşandı.

Yeni Yağış ve Sel Uyarıları

Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin güneyindeki Guicou, iç kesimlerindeki Hınan ve Anhui ile doğusundaki Ciangsu eyaleti için yoğun yağış ve sel uyarısında bulundu. Halkın dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerektiği vurgulandı.

Editör: Halit Alptekin