Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Komiseri Valdis Dombrovskis'in kendisine Çin ile gümrük vergileri konusunda somut görüşmeler yapılacağını bildirdiğini açıkladı. Bu açıklama, Çin Ticaret Bakanlığı'nın, Bakan Wang Wentao'nun Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Dombrovskis ile ithal Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik AB tarifeleri konusunda istişarelere başlama konusunda anlaştığını duyurmasının ardından geldi.

Çin Elektrikli Araçları Üzerine Tartışmalar

Çin hükümetinin elektrikli araçlara sağladığı desteklerin aşırı olduğunu düşünen AB, bu konudaki tarifeleri yeniden değerlendirmek istiyor. Bu kapsamda başlayan görüşmeler, Avrupa'daki otomobil pazarında adil rekabet koşullarının sağlanması amacıyla önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Habeck'in Eşit Fırsatlar Vurgusu

Şangay'da konuşan Habeck, amacının çeşitli ülkeler için eşit fırsatlar sağlamak olduğunu belirtti. Habeck, ihracatın arzu edilen bir hedef olduğunu, ancak bu hedefe ulaşmak için sübvansiyonların kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Eşit rekabet koşullarının sağlanmasının önemine dikkat çeken Habeck, bu görüşmelerin bu amaca hizmet edeceğini umduğunu ifade etti.

Editör: Halit Alptekin