G7 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderlerle bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, zirvede yoğun diplomasi trafiğiyle dikkat çekti.

Afrika ve Akdeniz Oturumuna Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya'daki Borgo Egnezia'da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'nde Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Konulu Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, zirveye gelen liderleri karşılarken, Erdoğan da Meloni ile tokalaşarak basına poz verdi.

Joe Biden ile Kısa Görüşme

Oturum öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ile ayaküstü bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan, ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir süre sohbet etti. Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği, zirve boyunca devam etti.

Papa Franciscus ve Diğer Liderlerle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sırasında Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de kısa görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan ve Biden'dan Samimi Sohbet

Zirvede yan yana bulunan Erdoğan ve Biden, oturum sırasında da sohbet etmeye devam etti. Erdoğan ayrıca, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de ayaküstü görüştü.

Liderlerle Poz Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile el ele poz verirken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Nahyan ile de kısa bir görüşme yaptı.

Editör: Halit Alptekin