ABD’de trilyon dolarlık şirketler kulübüne yeni bir aday ekleniyor. Bank of America'ya göre, Nvidia’dan sonra bu kulübe girebilecek bir sonraki hisse senedi Broadcom.

Broadcom'un Büyüme Potansiyeli

Bank of America, çip üreticisi Broadcom'un trilyon dolarlık kulübün bir sonraki üyesi olabileceğini belirtti. Broadcom’un Perşembe günkü işlemlerinde tahminlerin üzerinde kazanç ve 10'a 1 hisse bölünmesi açıklaması sonrası hisseleri hızla yükseldi ve 1.696 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bank of America, Broadcom'un yatırımcıları memnun eden üç aylık raporundan sonra bile daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Analistler, firmanın fiyat hedefini 2.000 dolara yükseltti; bu da mevcut seviyelere göre yaklaşık yüzde 18'lik bir artışa işaret ediyor.

Yapay Zeka ve Çip Üretimindeki Güçlü Konum

Bank of America analistleri, Broadcom'u Nvidia ile birlikte en iyi yapay zeka seçimi olarak görüyor. Şirket, özel yapay zeka çipleri, yapay zeka kümelerine destek veren Ethernet ağı ve VMware mekanizması ile büyüme açısından benzersiz bir konumda. Broadcom çipleri, temel yazılıma güç sağlamak için kullanıldığından, yapay zeka çılgınlığıyla canlanan yarı iletken üreticileri arasında yer alıyor. Mali yılın ikinci çeyreğinde 3,1 milyar dolarlık satışın yapay zeka ürünlerine bağlı olduğu belirtiliyor.

Haziran 2023 Broadcom Hisse Fiyatı Hareketleri

Güçlü Satış Görünümleri ve Yükselen Hedefler

Bank of America, Broadcom'un güçlü satış görünümlerinin dünkü yükselişe yardımcı olduğunu belirtti. Banka, bu mali yıl için tahminlerin biraz üzerinde, 51 milyar dolarlık satış öngörüsünde bulundu. Ayrıca, 2025 mali yılı için satış tahminlerini 59,9 milyar dolara çıkardı; bu, bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında bir artışa karşılık geliyor. Bu hedef yükseltmesindeki olumlu etkenler arasında yarı iletken satışları ve Broadcom'un geçen yıl satın aldığı yazılım firması VMWare yer alıyor.

Borç Ödemesi ve Serbest Nakit Akışı Büyümesi

Analistler, Broadcom’un gelecek yıl daha fazla birleşme ve satın alma için alan yaratabilecek 8 milyar dolarlık borç ödemesine dikkat çekiyor. Ayrıca, şirketin 2024 mali yılındaki çift haneli serbest nakit akışı büyümesinin, mali yılın sonuna doğru başka bir yüzde 10’luk temettü artışına olanak sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Trilyon Dolarlık Kulübe Katılım

Bank of America'nın fiyat hedefi gerçekleşirse Broadcom, trilyon dolarlık piyasa değerine sahip özel bir hisse senedi grubu arasına katılacak. Bu kulübün son üyesi, yapay zeka dalgasındaki merkezi rolü sayesinde çok yüksek değerlemelere ulaşan Nvidia oldu. Nvidia hisseleri, son aylarda daha da yükselerek 3 trilyon dolarlık değerlemeye ulaştı ve Microsoft ile Apple'ın arasına katıldı.

Editör: Halit Alptekin