Dolar, perşembe günü beklenenden daha zayıf gelen ABD üretici fiyatları verisinden sıyrılarak yen ve eurodaki zayıflığın yardımıyla bir sepet para birimi karşısında son beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Doları Güçleniyor

ABD doları, perşembe günü açıklanan ve beklenenden daha düşük gelen üretici fiyatları verisine rağmen, yen ve eurodaki zayıflık sayesinde güç kazandı. Japonya Merkez Bankası'nın Temmuz ayındaki toplantısına kadar devlet tahvili alımlarını sürdürme kararı, yende düşüşe neden oldu. Aynı zamanda Fransa'daki erken seçim beklentileri nedeniyle oluşan siyasi belirsizlik, euro üzerinde baskı oluşturuyor.

Uzman Görüşleri ve Piyasa Tepkisi

Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeskaya, bir notunda, "ABD doları ayıları, başka yerlerdeki çelişkili dinamikler nedeniyle dün daha yumuşak verilerden yararlanamadı" dedi. Bu durum, doların euro ve yen karşısında altı haftanın en yüksek seviyelerine ulaşmasına katkı sağladı. DXY dolar endeksi ise 105,524 zirvesine yükseldi.

Piyasalarda Dolar Hakimiyeti

Doların güçlenmesi, global piyasalarda geniş yankı buldu. Yen ve eurodaki zayıflık, yatırımcıları dolara yöneltti. ABD üretici fiyatlarının beklenenden düşük gelmesi, ekonomide yumuşak iniş beklentilerini artırırken, doların cazibesini korumasına yardımcı oldu.

Editör: Halit Alptekin