Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi'nde liderlere Gazze için çağrıda bulunacak ve ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

G7 Zirvesi İtalya'da Başladı

Dünyanın sanayileşmiş 7 büyük ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi, dönem başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde dün başladı. ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya'dan oluşan G7 ülkeleri, AB liderlerinin de katılımıyla Borgo Egnazia’da buluştu. Zirvede, Rusya-Ukrayna Savaşı, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna yararına kullanılması, Ortadoğu'daki gelişmeler, Afrika, Hint-Pasifik'teki durum, göç, iklim değişikliği, enerji ve yapay zekâ gibi konular ele alınıyor.

Erdoğan'dan Gazze İçin Çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel davetli olarak katıldığı zirvenin ikinci gününde yapacağı konuşmada, Gazze'ye dikkat çekmesi bekleniyor. Erdoğan'ın, Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması adına Türkiye'nin yürüttüğü diplomasiyi ve yapılan insani yardımları anlatması ve İsrail'in 8 aydır Gazze'de gerçekleştirdiği katliama dünyanın sessiz kalışına vurgu yapması öngörülüyor.

Zirvenin Kapanışı ve Liderlerin Görüşmeleri

Zirve, resmi olarak 15 Haziran Cumartesi gününe kadar sürecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran gecesi İtalya’dan ayrılması bekleniyor. Cumartesi günü kalan liderler, birbirleri ile ikili görüşmeler yapacaklar ve zirvenin bitişinde basın toplantısı düzenlenecek.

Sonuç Bildirisi Hakkında Bilgiler Sızdı

İtalyan ANSA ajansının kaynaklara dayandırdığı haberine göre, G7 ülkelerinin Ukrayna ve İsrail'in saldırıları altındaki Gazze konularında büyük oranda anlaştığı, ancak kürtaja erişimin garanti edilmesi hususunda anlaşmazlık yaşandığı bildirildi. Bu atfın özellikle Fransa ve Kanada tarafından istendiği, ancak İtalya’dan kaynakların müzakerelerin sürdüğüne dikkati çektiği kaydedildi.

Editör: Halit Alptekin