Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında yurt dışı harçlarında 10 kata varan artış yapılması planlanıyor.

Yurt Dışı Harçlarına Olağanüstü Zam

Ekonomi yönetimi, kamu gelirlerini artırmak amacıyla vergide birçok istisna ve muafiyeti kaldırmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda borsa ve kripto para işlemlerine vergi getirilmesi konusu gündeme gelmiş, ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün yaptığı açıklamada işlem vergisinden vazgeçildiğini duyurmuştu. Borsa işlem vergisinden vazgeçilmesi kararı alınırken, yurt dışı çıkış harçlarına olağanüstü bir zam yapılması planlanıyor.

Yeni Harç Ücretleri TBMM Gündeminde

Bayram tatilinin ardından TBMM gündemine gelmesi beklenen vergi paketinde, yurt dışı çıkış harcının önemli ölçüde artırılması öngörülüyor. Mevcut durumda 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının 1000 ile 1750 lira arasında belirlenmesi planlanıyor. Bu düzenleme ile harcın 1000 lira olması durumunda yüzde 566, 1750 lira olması durumunda ise yüzde 1066 oranında artış gerçekleşmiş olacak.

Geçmişten Günümüze Harç Ücretleri

Mart 2022’de 50 liradan 150 liraya yükseltilen yurt dışı çıkış harcının zaman içinde düşük kaldığı değerlendirilerek, bu artışın yapılması kararlaştırıldı. 2023 yılında yurtdışı çıkış harçlarından 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir elde edildi. Bu harç gelirlerinin bir kısmı TOKİ’ye aktarılıyor. 2018 yılında 15 lira olan yurt dışı çıkış harcı, Temmuz 2019’da 50 liraya, Mart 2022’de ise 150 liraya yükseltildi.

Muafiyetler ve Gelecek Planları

Yurt dışında oturma izni bulunanlar, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan araçların mürettebatı ve 7 yaşını doldurmamış çocuklar harçtan muaf tutuluyor. Yapılacak artış sonrası harç miktarının yeniden değerleme oranına sabitlenmesi ve Cumhurbaşkanına her yıl düzenli zam yapma yetkisi verilmesi planlanıyor.

Editör: Halit Alptekin