2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesiyle birlikte, şehirlerarası otobüslerde emeklilere yüzde 20 indirim uygulaması getirildi. Bu uygulamaya uymayan firmalara, emekli başına 2 bin 300 lira para cezası kesiliyor. Son denetimlerde firmalara toplamda 1 milyon 21 bin 726 lira para cezası uygulanmasına rağmen, bazı firmalar ile yolcular arasında belge eksikliği nedeniyle tartışmalar yaşanıyor.

Belge Eksikliği ve Çözüm Önerileri

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan, emeklilerin bu uygulamadan daha iyi faydalanabilmesi için bilgisayar sistemine emeklilik bilgisinin eklenmesi gerektiğini belirtti. Özcan, “Belge lazım, adam ‘Ben emekliyim’ diyor, nasıl inanacaksın? Bakanlıklar çalışıyor, problem bayramdan sonra çözülecektir” dedi.

Yolcuların Tepkisi ve Belge Sorunu

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan Sakarya’ya gitmek isteyen Hülya Kan, indirim talebine rağmen firmanın kendisine indirim yapmadığını belirtti. Kan, “Biletler çok pahalı, son indirimden de faydalanamadım. Emekli olduğumu söyledim ama ‘öyle bir şey yok’ dediler” diyerek tepki gösterdi. Otogardaki firma yetkilileri ise indirimden faydalanmak isteyen kişilerin emeklilik belgesi göstermeleri gerektiğini belirtti.

Federasyon Başkanının Açıklamaları

Özcan, 16 milyon emekli olduğunu ve bu kişilerin daha iyi desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Özcan, “Emeklileri desteklemek lazım ama bunu daha iyileştirmek lazım. 45 yaşında EYT emeklisi çalışıyor, bunlara biraz ayrım yapmak lazım. Bizim için de iyi olur, yolcumuz çoğalır” dedi.

Çözüm Yolda

Bakanlıkların üzerinde çalıştığı bilgisayar sisteminin devreye girmesiyle, emeklilerin kimlik doğrulaması daha kolay yapılacak ve firmalar ile emekliler arasında yaşanan belge eksikliği sorunları çözülecek. Bu sistemin bayramdan sonra tamamlanması bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin