Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlayarak 2.447 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın 4.000 lira, Cumhuriyet altını ise 15.950 lira seviyesinde bulunuyor. Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,6 altında, 2.445 liradan tamamlamıştı.

Altının Ons Fiyatı Yükselişte

Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,6 değer kaybederek 2.319 dolardan günü tamamlamasının ardından, bugün yüzde 0,1 artışla 2.321 dolardan alıcı buluyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentiler güçlenirken, varlık fiyatlamalarındaki belirsizlikler devam ediyor.

Ekonomik Veriler ve Fed Açıklamaları Yatırımcıların Odağında

ABD'de açıklanan veriler, enflasyonla mücadelede sıkı duruşun meyvelerinin alındığını gösteriyor. Gelecek dönemde açıklanacak makroekonomik verilerin, ekonomide yavaşlama sinyalleri verip vermeyeceği yakından takip edilecek. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, mevcut tahminlere dayanarak bu yıl için bir faiz indiriminin uygun olduğunu düşündüğünü ve enflasyonda birkaç ay daha iyileşme görmek istediğini belirtti.

Günün Ekonomik Gündemi

Bugün Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ZEW ekonomik güven endeksi, ABD'de perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Teknik açıdan, altının ons fiyatında 2.330 ve 2.350 dolar seviyeleri direnç, 2.300 ve 2.280 dolar ise destek konumunda bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin