Petrol fiyatları, geçen haftayı yükselişle tamamlamasının ardından yeni haftaya düşüşle başladı. Bu düşüşün ana nedeni, ABD'de düşük seyreden talep ve Fed'in faiz indirimi politikalarına ilişkin belirsizlikler.

ABD'de Düşük Petrol Talebi

ABD, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olarak, petrol talebindeki düşüşle fiyatları etkiliyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ticari ham petrol stoklarının 1-7 Haziran haftasında yaklaşık 3.7 milyon varil artarak 459.7 milyon varile ulaştığını açıkladı. Benzin stokları da 2.6 milyon varil artarak 233.5 milyon varile yükseldi. Stoklardaki bu artış, ABD'de talebin azaldığını ve petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu gösteriyor.

Fed'in Faiz Politikaları

ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyonla mücadele kapsamında faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini üçten bire düşürdü. Fed, geçen hafta para politikası kararlarını ve ekonomik tahminlerini açıklayarak, politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed Başkanı Jerome Powell, para politikasını gevşetmek için doğru zaman olmadığını belirtti. Bu durum, piyasalarda sıkı para politikalarının devam edeceği endişelerini artırdı.

Petrol Fiyatlarının Teknik Analizi

Brent petrolün varil fiyatı, saat 10.09 itibarıyla yüzde 0,31 azalarak 82,36 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrol ise 77,72 dolardan işlem gördü. Brent petrolde 83,36 ile 84,83 dolar aralığı direnç, 81,89 ile 80,42 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izleniyor. Geçen Cuma günü Brent petrol 83,39 dolara kadar yükselmiş ve günü 82,62 dolardan kapatmıştı.

Güçlü Doların Etkisi

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması, petrol fiyatlarının düşüşünde etkili oldu. Güçlü dolar, döviz kullanan ülkeler için petrolü daha pahalı hale getirerek talebi düşürüyor. ABD dolar endeksi yüzde 0,08 artışla 105,255 seviyesine ulaştı.

Editör: Halit Alptekin