Asya hisse senedi piyasaları, Çin'in karmaşık ekonomik verileri ve Avrupa'daki siyasi belirsizlik nedeniyle Pazartesi günü düşüşle açıldı.

Çin'in Zayıf Ekonomik Verileri

Çin'in mavi çip endeksi CSI300, perakende satışların Mayıs ayında %3,7 artmasına rağmen %0,2 düştü. Sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımları beklentilerin altında kaldı. Diğer veriler, konut fiyatlarının Mayıs ayında son on yılın en hızlı düşüşünü gösterdi.

Merkez Bankalarının Faiz Politikaları

Çin Halk Bankası, bir yıllık faiz oranını sabit tutarak, beklentilerin aksine faiz indirimi yapmadı. Japonya Nikkei endeksi %1,9 düşerken, Japonya Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları merakla bekleniyor. Avrupa'da ise Fransa'daki siyasi belirsizlik Euro'yu zayıflatırken, İsviçre Ulusal Bankası'nın faiz indirimi yapması bekleniyor.

ABD Piyasalarında Karışık Seyir

S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri yatay seyrederken, Goldman Sachs analistleri S&P 500 için yılsonu hedeflerini yükseltti. Haftanın en önemli ABD verisi, Salı günü açıklanacak olan Mayıs ayı perakende satışları olacak.

Emtia ve Petrol Piyasaları

Altın, geçen haftaki yükselişin ardından %0,5 düşüşle ons başına 2.321 dolara geriledi. Petrol fiyatları ise ABD sürüş sezonundan gelen güçlü talep beklentileriyle hafifçe geriledi. Brent petrol, 27 sent düşüşle varil başına 82,35 dolara indi.

Editör: Halit Alptekin