Emtia piyasasında geçen hafta, ürün bazlı performansların öne çıkmasıyla karışık bir seyir izlendi. Fed kararları, iklimsel olaylar, jeopolitik riskler ve talebe yönelik endişeler, piyasayı etkileyen ana faktörler arasında yer aldı.

ABD Enflasyonu Beklentilerin Altında

ABD'de açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 artışla beklentilerin altında kaldı. Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise mayıs ayında aylık yüzde 0,2, yıllıkta yüzde 3,4 ile tahminlerin altında arttı. Bu gelişmelerin ardından, Fed politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Altın ve Gümüş Değer Kazandı

Geçen hafta ons bazında altın yüzde 1,7, gümüş yüzde 1,3 değer kazanırken, platin yüzde 0,7, paladyum yüzde 2,1 değer kaybetti. ABD'de enflasyonun beklentilerin altında gelmesi, altın ve gümüş fiyatlarını yükseltti. Analistler, jeopolitik ve ekonomik belirsizliklere karşı korunma amacıyla Asya'da altına talebin arttığını belirtti. Bölgede gayrimenkul ve hisse senedi gibi diğer yatırım seçeneklerine olan güvenin azalması da altının tercih edilmesine neden oldu.

Metal Piyasalarında Dalgalı Seyir

Tezgah üstü piyasada geçen hafta fiyatlar, libre bazında bakırda yüzde 1,2, çinkoda yüzde 1 artarken, nikelde yüzde 2,2, kurşunda yüzde 1,9, alüminyumda yüzde 2,2 azaldı. Zayıf talep endişelerine rağmen Çin'in bakır ithalatının artması, bakır fiyatlarındaki artışta önemli bir neden olarak öne çıktı.

Tarım Ürünlerinde Fiyat Hareketleri

Chicago Ticaret Borsası'nda geçen hafta kile başına fiyatlar, buğdayda yüzde 2,5, soya fasulyesinde yüzde 2,6 azalırken, mısırda yüzde 4,5, pirinçte yüzde 0,1 arttı. Analistler, Çin'de yavaşlayan ekonominin tahıl tüketimini engellediğini ve hasatın yapıldığı ülkede tahıl açığının azalmasının buğday fiyatlarının düşmesine neden olduğunu belirtti. Dünya mısır üretim tahminlerinin düşüş göstermesi ise mısır fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Uzakdoğu kaynaklı pirinç talebinde artış olduğuna yönelik haberlerle de pirinç fiyatları arttı.

Intercontinental Exchange'de libre bazında fiyatlar, pamukta yüzde 0,9 azalış kaydederken, kahvede yüzde 0,4, şekerde yüzde 2,3 artış kaydetti. Geçen hafta 10 bin doların üzerini test eden kakaonun ton başına fiyatı ise haftayı yüzde 5,1 yükselişle tamamladı.

Editör: Merve Öney