Pazartesi günü dolar, ABD ekonomisine ilişkin yeni ipuçları beklenirken güçlendi. Euro ise Avrupa'daki siyasi çalkantılar nedeniyle bir aydan uzun süredir en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Avrupa'da Siyasi Belirsizlikler

Fransa'da sürpriz parlamento seçimleri öncesinde aşırı sağ ve sol partilerin ivme kazanması, Başkan Emmanuel Macron'un merkezci yönetimine baskı yapıyor. Bu durum, euro bölgesinin kalbinde bir bütçe krizi riski yaratıyor. Fransız mali piyasaları, geçen hafta acımasız bir satış dalgasına maruz kaldı. Ancak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, acil durumda Fransız tahvili alımı yapma planlarının olmadığını belirtti.

Euro, Cuma günü 1 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesi olan 1,06678 dolara düştü ve %0,04 düşüşle 1,07025 dolara geriledi. Para birimi ayrıca geçen hafta %0,88 ile Nisan ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti. City Index'in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, "Euro, ABD dolar endeksi ağırlığının yaklaşık %57'sini oluşturduğundan, euronun düşüşü dolara fayda sağladı" dedi.

ABD Doları ve Fed Beklentileri

Doların bir dizi emsal para birimi karşısındaki performansını ölçen dolar endeksi, Cuma günü 105,80 seviyesinde 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra değişmeden 105,54 seviyesinde kaldı. Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari, ABD merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını düşüreceğinin "makul bir tahmin" olduğunu belirtti. Fed'in güncellenmiş tahminleri, bu yıl tek bir faiz indirimi öngörüyor.

Bu hafta açıklanacak olan başlıca ABD ekonomik verileri zayıf olmakla birlikte, Salı günkü ABD perakende satışları ve Cuma günkü flaş PMI verileri, tüketim ve ekonomik güç hakkında ipuçları verebilir. Simpson, "FOMC toplantısı henüz yatırımcıların zihninde tazeyken, Fed'in daha fazla kesinti yapacağı yönündeki bahisleri yeniden alevlendirmek için verilerin büyük bir farkla tahminleri kaçırması gerekecek" dedi.

Diğer Piyasalar

Sterlin, 1,2681 dolarda sabit kaldı. İngiltere'deki enflasyon baskıları, İngiltere Merkez Bankası'nın 20 Haziran'daki toplantısında faiz indirimi yapması için hala çok sıcak görünüyor. Ekonomistlerin çoğunluğu, ilk faiz indiriminin 1 Ağustos'tan önce gerçekleşmeyeceğini öngörüyor.

Çin'de ise karışık ekonomik veriler dikkat çekiyor. Yeni ev fiyatları Mayıs ayında son 9,5 yılın en hızlı düşüşünü yaşadı, sanayi üretimi tahminlerin altında kaldı, ancak perakende satışlar beklenenden iyi gerçekleşti. Çin Merkez Bankası, zayıf yuan'ın politika gevşemesini engellemesi nedeniyle politika faiz oranını değiştirmedi.

Japonya Merkez Bankası'nın tahvil alım miktarındaki kesintiler ve Temmuz ayındaki politika toplantısına yönelik planlarının ardından yen, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine yakın kalmayı sürdürdü. Japonya FX ve emtia satışları direktörü Hiroyuki Machida, yendeki zayıflığın ithalat maliyetlerini artırması nedeniyle Temmuz ayında faiz oranlarını artırmayı göz ardı etmeyeceklerini belirtti. Yen, Cuma günü 29 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesi olan 158,26'ya geriledikten sonra 157,45 seviyesinde sabit kaldı.

Kripto Para Piyasaları

Kripto para birimlerinde Bitcoin, %1,1 artışla 66.454,38 dolara yükseldi.

Editör: Halit Alptekin